cz en
Facebook Menu

Skvrny od potu II. - doplněné informace 6.5.2013

     Oděvy, které jsou pouze na chemické čištění, doporučujeme odnést do čistírny a nečistit je doma. Je vždy lepší na skvrny při příjmu upozornit. V čistírně s vhodnými detážemi lze poty poměrně jednoduše odstranit. Někdy je však již látka oděvu agresivním potem odbarvena a tedy neodvratně poškozena. Choulostivé jsou zejména lněné, plátěné, nebo jemné hedvábné materiály. Po vyčištění a odstranění potu zůstanou kontury bílé, nebo světlejší barvy. Zákazníci často chtějí odstranit tyto zesvětlelé skvrny od potu v lomech (v sedu, pod koleny, apod.). My sice odstraníme pot z oděvu, který má již krystalickou strukturu, ale nelze odstranit poškození látky, tedy barvy. Stává se to u nekvalitních materiálů nestálo barevných. Doporučujeme zákazníkům, pokud se tato závada projeví v krátké době po nákupu oděvu, aby oděv reklamovali u prodejce  a oděv vrátili. Většinou je však oděv v pořádku. Při nadměrném pocení je vhodné zakoupit tzv. potítka, které připevníme do oděvu a můžeme je často měnit a přeprat.

     Nejlépe se odstraní pachy a deodoranty mokrou cestou - vodou. Každý si doma musí sám vyhodnotit, jaký postup zvolí. Pokud tedy lze ošacení vyprat, postupujeme podle doporučeného návodu přišitého na oděvu a oděv vypereme. Nejvhodnější jsou tekutá mýdla, nebo vhodné tekuté prací prášky. Místa, která jsou více zanesena zbytky potu, a deodoranty můžeme před praním v pračce namočit do vlažné vody a v ruce promnout s tekutým, nebo pevným jádrovým mýdlem (halenky, košile). Jemné hedvábné šaty nebo halenky pereme v ruce ve vodě teplé maximálně 20°C. Aby životnost materiálů a tedy i oděvů zůstala co nejdéle v nejvyšší kvalitě, je nutné připomenout, že každým praním, nebo čištěním se odplavuje barva a poškozují vlákna. To ale neznamená, nečistit vůbec! Pro dlouhou životnost je potřeba dodržovat technologické postupy doporučené na konkrétním ošacení. Doporučujeme mít doma více druhů pracích prostředků od klasických pevných pracích prášků na bílé prádlo až po jemné tekuté prací prášky na barevné, černé materiály, nebo jemné tkaniny a vlnu.
 
     Trochu větší problém je použití nevhodného deodorantu, který zanechá na oděvu bílou kompaktní hmotu, kterou musíme opakovaně dočišťovat. Na trhu je velké množství různých výrobců a kvalit. Každý má v oblibě jinou značku. Při nadměrném pocení jsou nejvhodnější přípravky, které zabraňují pocení a póry uzavřou. Podle našich  zkušeností a z vlastní praxe máme nejraději pevné antiperspiranty bez vůní na 24-48 hod., které dále neruší parfémy (Nivea, Dove atd.). 
 
     A ještě jedna rada na závěr. Neaplikujte deodoranty a parfémy, nebo kolínské vody přímo na šaty, ale pouze na kůži. Látka se tímto potřísněním ničí. 
 
     V každém případě, pokud si netroufnete řešit závady sami, obraťte se s důvěrou na nás. Rádi vám pomůžeme s údržbou ošacení.
 
 

Zpět do aktualit
 

Naše ocenění

Ocenění Ocenění Ocenění Ocenění Ocenění Ocenění Ocenění Ocenění
Šipka